Ciciforum-Youtube,ktunnel,yotube watch,you,tube, youtube,izlesene,izlesene.com,msn,programları
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ciciforum-Youtube,ktunnel,yotube watch,you,tube, youtube,izlesene,izlesene.com,msn,programları

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

180 Soruda WINDOWS Problemlerinin Çözümü!!!! Devamı

YazarMesaj
CrAzY_ErDeM
onurlu üye
onurlu üye
CrAzY_ErDeM

180 Soruda WINDOWS Problemlerinin Çözümü!!!!  Devamı Empty
MesajKonu: 180 Soruda WINDOWS Problemlerinin Çözümü!!!! Devamı   180 Soruda WINDOWS Problemlerinin Çözümü!!!!  Devamı Icon_minitimePaz Haz. 22, 2008 11:05 am

26) Windows 98 üzerinde Creative Soundblaster Live! Value kullanıyorum.
Açılışta 'error: Memory manager not detected. Creative SB16 emulation driver
requires EMM386 or similar Creative SB16 emulation driver not loading' hatası
ile karşılaşıyorum.
Ses kartınızın Sound Blaster 16 emülasyonu yapabilmesi için gerekli dosyaların
yüklenmesinde hata var. Aslında çok eski DOS oyunları oynamadığınız sürece buna gerek
yoktur. Denetim Masası altından donanımlar arasında Creative Miscellaneous Devices'ı
genişletin, Creative SB16 emulation'ı seçin. Üzerine çift tıklayarak Properties (Özellikler)
sayfasını açın. Disable in this hardware profile (bu aygıtı kullanma) seçeneğini seçin ve
OK'e (Tamam) tıklayın. Bunu yaptıktan sonra Autoexec.bat ve Config.sys dosyalarından
SB 16 emülasyonuyla ilgili satırları silebilirsiniz.

27) Proxy sunucusu ne işe yarar ve kullanmam gerekli midir?
Proxy, web tarayıcısı gibi istemci uygulamalar ile gerçek bir sunucu arasında duran bir
sunucudur ve yazılım ve/veya donanım tabanlı olabilir. Genellikle, işyeri ağlarında ya da
servis sağlayıcılar tarafından kullanılır. Gerçek sunucuya yapılan talepleri proxy
değerlendirir ve bu talepleri yerine getirmeye çalışır. Talebi kendisi karşılayamazsa,
gerçek sunucuya iletir. Proxy sunucuların iki temel işlevinden ilki talep edilen dosyaları
önbelleğe (cache) alarak sayfa indirilmesindeki performansı artırmaktır. Diğeri ise bazı
web sitelerine erişimi engellemektir. Kısacası, Proxy sunucular performans artışı
sağlarken erişim kısıtlaması getirebileceği için karar size kalıyor.

28 ) Ben ses kayıt edebilen ve çalabilen bir program arıyorum.
Size dbpoweramp isimli programı rahatça önerebiliriz (www.dbpoweramp.com/dmc.htm).
Bu program, pek çok ses formatını birbirine dönüştürebiliyor ve çeşitli ses kaynaklarından
(line in, mikrofon, vs.) kayıt yapabiliyor. Bu sitedeki Auxiliary Input addon'unu da
indirmeyi unutmayın. Müzik dosyalarını çalmak için, dBpowerAMP Audio Player'ını (www.
dbpoweramp.com/dbpoweramp.htm) ya da WinAMP'ı (www.winamp.com)
kullanabilirsiniz.

29) Tüm masaüstümün ya da sadece bazı pencereleri Mpeg/Avi formatında
kaydetmek istiyorum.
Monitörden AVI formatında görüntü kaydetmek için HyperCam isimli programı
kullanabilirsiniz. Bu programı www.hyperionics.com adresinde bulabilirsiniz. Program
shareware'dir; böylece bir süre deneyebilirsiniz.

30) Bilgisayanmdaki farklı MpegAvi uzantılı filmleri birleştirmek istiyorum.
Bunun için hangi yazılımı kullanabilirim?
Mpeg dosyalarını birleştirmek için Camel MPegJoin isimli programı kullanabilirsiniz. Bu
programı çekebileceğiniz adres şu: member.newsguy.com /theprof

31) Web sitemde menü düğmelerinin üzerine gidildiğinde rengin değişmesini
İstiyorum. Bunu nasıl yaparım?
Bunun için JavaScript, Flash, DHTML gibi pek çok farklı teknik kullanılabilir:,
www.webteknikleri.com adresinde bu konuyla ilgili yazılar bulabilirsiniz. Daha kolay bir
yol, gereken kodu görsel olarak üretebileceğiniz araçları kullanmaktır. Bu araçlar arasında
JavaScript kullanarak renk değiştiren düğmeler hazırlayabileceğiniz ve ücretsiz olan
Mouseover Button Wizard (www.mobw.net) sayılabilir. Dreamweaver, FrontPage ya da
Fireworks gibi web geliştirme araçlarında da bu özellik yerleşik olarak bulunmaktadır.

32) Bazı AVI dosyalarını Media Player ile açmaya çalıştığımda, codec
sunucusuna bağlanmaya çalışıyor ve bağlansa bile dosya türünün
desteklenmediği mesajını veriyor. Filmi arkadaşımın sisteminde
izleyebilmiştim. Sorun nedir ve nasıl çözebilirim?
Windows Media Player bazı açık kaynak kodlu, özellikle de Mpeg4 varyantı codec
bileşenlerini desteklememe eğilimi gösterdiğinden, sözkonusu AVI dosyalarını çalıştırmaz.
Bunu yapmak için ilk olarak AVI dosyası üzerine sağ tuşla tıklayarak özelliklerine gözatın
ve hangi codec bileşeni ile kodlandığını öğrenin. Daha sonra bir arama motorunda codec
ismini aratabilir ve sisteminize kurabilirsiniz.

33) İnternet'e nasıl daha hızlı bağlanabilirim?
Su anda birçoğumuzun kullandığı 56K modemler dışında, Türkiye'de İnternet'e daha hızlı
bağlanmanızı sağlayan seçenekler var. Kiralık hat, maliyetleri nedeniyle ev kullanıcısına
uygun olmadığını belirtelim. Kablo TV , ADSL, uydu ve ISDN üzerinden hızlı İnternet'e
sahip olmak mümkün.

34) ADSL üzerinden İnternet'e bağlanmak için ne yapmalıyım?
ADSL teknolojisiyle İnternet'e bağlanmak için abone.ttnet.net.tr /adsl adresinden,
bulunduğunuz yerde Türk Telekom'un ADSL hizmeti verip vermediğini kontrol edin.
Bulunduğunuz yerde ADSL hizmeti veriliyorsa bile, 'port'lar dolu olduğu için Türk
Telekom'dan beklemeniz gerektiği cevabını alacaksınız. Kısacası bos port bulmak çölde
kutup ayısı avlaya benziyor. 2002 yılı başında, Türk Telekom'dan 2 milyon ADSL port'u
açılacağı duyurulmasına rağmen, henüz bu konuda bir gelişme yok. (Şu anda (2003) yeni
portlar gelmiş durumda, bağlı olduğunuz Telekom müdürlüğüne bizzat başvurun.)

35) ISDN nedir?
ISDN, Integrated Services Digital Network kelimelerin baş harflerinden oluşmuş bir
kısaltmadır. ISDN ile ses, görüntü ve veriler sayısal olarak birleştirilip aynı hat üzerinde
taşınması sağlanır. Tasıma işlemi sayısal olarak yapıldığı için hata oranı düşük, ama
kaliteli bir iletişim yöntemi olarak tanımlayabiliriz. Türk Telekom'un ISDNBRI ve ISDN PA
olmak üzere iki farklı ISDN hizmeti var. ISDN Basic Rate Interface, 2 adet 64 Kbit'lik bilgi
kanalı içerir. ISDN Primary Access'deyse, her biri 64 Kbit'lik olan 30 bilgi kanalı
bulunuyor. ISDNBA, evlerin ve küçük ofislerin İnternet'e hızlı ve sorunsuz bağlanması için
kullanılabilir. Ama öncelikle, www.telekom.gov.tr/lsdn/isdnprefix.html adresinden bağlı
bulunduğunuz telefon santralinin ISDN desteğinin olup olmadığını kontrol etmeniz
gerekiyor.

36) Uydu ile İnternet'e bağlanmak iyi bir çözüm mü?
1998 yılında, Türkiye'ye ilk defa getirilen uydu sistemlerini test etmiştik. Testlerimizde bu
sistemle saniyede 400 Kbit'lik hıza ulaşmıştık. Uydu sistemi, dosya indirmede çok işe
yaramasına karşın, yasal düzenleme gereği PC'nizden İnternet'e giden bilgiyi 56K
modemle iletmeniz gerekiyor. Bu da, sizin modem ve telefon hattından kurtulmanızı
engelliyor. Birkaç ay içinde, yasaların değişmesiyle İnternet'e giden ve İnternet'ten gelen
bilgiyi uyduyla taşımak mümkün olabilecek. Bu tür sistemlerin, ADSL ve KabloNet
olmayan her yerde kullanılması da hızlı internet isteyenleri memnun edecek bir gelişme.

37) Yüklediğim bir yazılımı kaldırırken hata veriyor ve ne yapsam Program
Ekle/Kaldır listesinden silemiyorum.
Yazılımları kaldırılırken bu gibi hataların oluşmasının nedeni kayıt defterindeki yanlış
girişler, yazılımın kurulum kayıt dosyasının okunamaması ya da veri kaybı olabilir.
Registry ayarlarından bu yazılıma ait girişi kaldırmak mümkün olsa da, System Mechanic
(www.iolo.com) gibi bu işi yapabilecek yazılımları kullanmak daha güvenli bir seçenektir,
ilk olarak yazılımın bulunduğu klasörü silin. Sonra da System Mechanic'in System
sekmesi altındaki Remove Invalid Uninstall Information ile geçersiz girişleri
kaldırabilirsiniz.

38 ) Arşivimde farklı codec bileşenleri ile kodlanmış Avı dosyalarım var.
Hepsinin aynı formata çevirmek istiyorum. FlaskMpeg ile bunu yapabilir
miyim?
FlaskMpeg, adından de belli olduğu gibi MpegAvi kodlaması için tasarlandığından, AVI
dosyalarını yeniden kodlama konusunda çok işinize yaramayacaktır. Farklı codec
kodlamasına sahip AVI dosyalarını yeniden kodlamak için birçok yazılım bulunsa da,
VirtualDub isimli aracı kullanmanızı tavsiye ederim. www.virtualdub.org adresinden en
son sürümünü indirebileceğiniz bu yazılım, AVI formatının yanında Mpeg1 (.mpeg; .dat;
.mpv gibi) dosyalarını da işleyebilir. FileOpen video file altından filmi seçtikten sonra
Video ve Audio sekmeleri altından sıkıştırmada kullanılacak codec seçimi ve gerekli
ayarları yapmalısınız. Sou olarak yine File sekmesi altından save as AVI ile kodlamaya
başlayabilirsiniz.

39) Web sitemi arama motorlarına kaydetmek istiyorum. Her birine ayrı kayıt
yaptırmak ömür törpüsü. Bu işi en kolay nasıl yapabilirim?
Bu işi profesyonel olarak yapan firmalar olsa da, genelde ücret talep ederler, işe web
sitenizi www.altavista.com'a kaydetmekle başlayın. Kayıt işleminin sonunda, sayfada
Featured Sponsor başlığının alt bölümünde '25+ Search Fngines FREE!' isimli bir buton
göreceksiniz. Bu linki kullanarak www.ineedhits.com sitesinden web sitenizi belli başlı
tüm arama motorlarına ücretsiz kayıt ettirebilirsiniz.

40) Mpeg dosyalarım AVI'ye çevirmek İstiyorum. Ne gibi araçlara ihtiyacım var?
Bu işlem için en yaygın kullanılan ve en uygun yazılım FlaskMpeg'dir.
http://go,to/flaskmpeg adresinden indirebileceğiniz bu kodlama aracı ile Mpeg dosyalarını
AVI formatına çevirebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey Öpen sekmesi altından
kodlamak istediğiniz Mpeg dosyasını seçip, Select Output Format altından AVI Output
seçeneğini işaretleyin. Bu seçeneğin hemen altında bulunan Select Output Modüle ile
codec bileşenini seçebilir ve ses kodlama ayarlarını değiştirebilirsiniz. FalskMpeg,
sisteminizde yüklü olan tüm codec bileşenlerini kullanarak kodlama yapabileceği için,
seçenek yelpazesi oldukça genişleyebilir.

41) Warez sitelerindeki popup'ları yüzünden bayılmak üzereyim. Bu sayfaların
açılmasını nasıl engellerim?
Bunun iki yolu var. tiki bu küçük reklam canavarlarını açmamak ya da otomatik olarak
kapatmak için kullanılan yazılımlar. Bunlar arasında Popup Killer AdsGone
(www.adsonegone.com), PopupDummy!, (www.dummysoftware.com) ve AdDelete
(www.addeleie.com) sayılabilir, ikincisi de lE'nin internet ayarları üzerinden engellenecek
sitelerin adreslerini elle girmek. Bunun içinse Araçlar-İnternet Seçenekleri allından
Sınırlanmış Siteler'e girin. Burada popup sitelerinin adreslerini girdiğinizde bir daha sizi
rahatsız edemeyeceklerdir.

42) Türkçe ses sentezi yapabilen, bir başka deyişle Türkçe okuyan bir yazılım
arıyorum. Nereye bakmalıyım?
Bu işi yapabilen bazı yazılımlar olsa da, her zaman mükemmel diksiyon beklemek hayal
kırıklığı yaratabilir. Diksiyonu bozuk ama sayıları mükemmel okuyan Voice isimli küçük
bir yazılımı www.tahribat.com adresinden indirebilirsiniz. Türkçe ses sentezleme üzerine
daha profesyonel örneklerden biri olan Geveze ise www.gvz.com.tr adresindedir. Geveze
ücretsiz olmasa da, sitede bir deneme sürüşü yapmak mümkün.

43) Windows 98 kurulum CD'sinin içeriğini sabit diske kopyalayarak kurulum
yapabiliyorum. Windows XP'yi sabit disk üzerinden kurmam mümkün mü?
Evet bunu yapmak olasılık dahilinde, ilk olarak Windows XP kurulum CD'si içindeki İ386
klasörünü sabit diske kopyalamakla işe başlayın. Daha sonra sistemi Windows 98
başlangıç menüsünden DOS komut satırına düşecek şekilde açın. I386 klasörüne geçerek
winnt32.exe yazın ve enter'a basın. Windows XP Setup başladığında, sizden sistem
dosyalarının bulunduğu klasör ismini isteyecektir. Bu satırda I386 klasörünün yerini
(C:i386 gibi) belirtip devam ettiğinizde, kurulum başlayacaktır. Sabit disk üzerinden
yapılan kurulumların bir diğer avantajı da daha kısa sürmeleridir.

44) İkiye bölünmüş sabit diskimdeki C: sürücüsünde Windows 98 kuruluydu.
Daha sonra Windows XP'yi D: sürücüsüne kurdum sonradan 98'i elle sildim.
Sistemi başlattığımda benden olmayan Windows 98 ile XP arasında seçim
yapmam isteniyor. Bundan nasıl kurtulurum?
Bu oldukça kolay. Bilgisayarım simgesi üzerine sağ tuşla tıklayın ve Özellikler'e girin.
Gelişmiş sekmesi altındaki Açılış ve Kurtarma butonunu tıklayın. Açılan pencerede Sistem
Açılışı altında Düzenle seçeneğini göreceksiniz. Bu butonu tıkladığınızda Notepad ile
boot.ini dosyası açılacaktır. Burada Windows 98 ile ilgili satırı silerseniz, sistemi
başlattığınızda işletim sistemi seçimi yapma ekranının belirmediğini göreceksiniz. Dikkat!
Boot.ini dosyasını bozarsanız, sisteminiz açılmayabilir.

45) Sistemimde Windows 98 ve Süse Linux kullanıyorum. Linux'u kurarken
LlLO'yu MBR'ye yazdırmıştım. Linux'u kaldıracak olsam MBR'yi eski haline
nasıl getirebilirim?
Sistemi Windows 98'den açarak F8 ile başlangıç seçeneklerine girin ve DOS komut
satırına geçin. Fdisk /mbr yazarak Enter'a bastığınızda MBR eski haline gelecek ve sistem
eskiden olduğu gibi Windows 98 ile açılmaya başlayacaktır.

46) Bir CD'ye dosyalarımı yedeklemistim. CD yazdıktan sonra hala bos yer
olduğundan, daha sonra üzerine başka dosyalar da kopyaladım. Fakat CDROM
| sadece ikinci partide yazdığım dosyaları görüyor. Eski dosyalara ulaşmak için
ne yapmalıyım?
Görünüşe göre CD üzerinde birden fazla ya da farklı formatta 'track'ler oluştuğu için
CDROM sadece son yazılanı görüyor. Windows Explorer altından ilk yazılan dosyalara
ulaşmak imkansızdır. Bu dosyaları görmek ve kopyalamak için üçtincü parti bir yazılıma
ihtiyacınız var. Bu yazılımlar arasında (www.isobuster.com) ISOBuster'ı tavsiye edebiliriz.
Hatalı ya da yanlış formatta yazılmış multisession CD'lerin içindeki tüm veriye erişim
sağlayan bu küçük yazılımı www.isobuster.com adresinden indirebilirsiniz.

47) Web sitemde kullanmak için hareketli gif dosyaları yaratmak istiyorum.
Bunu nasıl yapabilirim?
Hareketli gif hazırlamak için en kullanışlı yazılımlardan biri Ulead Gif Animator 5.0'dır.
www.ulead.com adresinden indirebileceğiniz bu yazılım, sadece hareketli gif hazırlamakla
sınırlı değil. Bu araçla düzenlenebilecek ve web sayfalarında kullanılabilecek animasyonlar
için desteklenen biçimler arasında exe dosyaları, avi ve Flash da bulunuyor.

48 ) MP3 dosyalarımı düzenlemek (Kesmek, yapıştırmak ve islemek) istiyorum.
Bunu MP3 dosyalarını wav ya da başka formata çevirmeden nasıl yapabilirim?
MP3 kodlama ve çalma yeterliliği olan bir ses işleme yazılımına ihtiyacınız var. Bu
yazılımlara en güzel örneklerden biri Sonic Foundry Soundforge 5.0 olacaktır. Soundforge
5.0 ile açtığınız ve düzenlediğiniz MP3 dosyalarını istediğiniz hemen her formatta (.mov,
.iff, .pca, .wav, .rm, .asf, .pca gibi) kaydetmeniz mümkün olacaktır. Yazılımı
www.sonicfoundry.com adresinden indirebilirsiniz.

49) Windows XP'nin hata raporlama özelliğinden bezdim. Hemen her program
hatasında acılan bu pencereyi nasıl sayısal cennete yollarım?
Microsoft'un bu çok tartışılan aracı, Internet'e her zaman bağlı olmayan sistemlerde çok
işe yaramadığı gibi, sıkıcı olabiliyor. Hata raporlamayı kapatmak için Bilgisayarım simgesi
üzerine sağ tıklayarak Properties'e girin. Buradaki seçenekler arasında Advanced'i
seçtiğinizde geçilen pencerenin sağ alt bölümünde Error Reporting butonunu
göreceksiniz. Butonu tıkladığınızda karşınıza çıkacak seçeneklerden 'Disable error
reporting'i seçerek Apply'ı tıkladığınızda sorun kalmayacaktır.

50) Şu anda bir CD yazıcım yok. Elimdeki CD'leri daha sonra yine CD'ye
kopyalamak üzere sabit diskimde saklamak istiyorum. Fakat kopyaladığım
onca dosya ve klasörle uğraşmak istemiyor, hatta isin içinden çıkamaz hale
gelmekten çekiniyorum. Ne yapmalıyım?
Elinizde bir CD yazıcı olmasa bile, Ahead Nero (www.ahead.com) ya da Easy CD Creator
gibi yazılımlar bu konuda çok işinize yarayacaktır. Bu yazılımlarda CD kopyalamayı
seçtiğinizde, CD'yi sabit diske tek parça bir 'image' dosyası olarak kopyalayabilirsiniz. Bu
yolla hem dosya sayısı azalacak, hem de image dosyalarını istediğiniz bir zaman
kolaylıkla CD'ye aktarabileceksiniz. Eğer bu image dosyalarının içeriğini değiştirmek ya da
içinden bir dosya almak isterseniz, 46. çözümde adı geçen IsoBuster yazılımını
kullanabilirsiniz.

180 Soruda WINDOWS Problemlerinin Çözümü!!!! Devamı
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-